Widmo braku pracy straszy Polaków


Wskaźnik Dobrobytu, odzwierciedlający ekonomiczne nastroje polskiego społeczeństwa, w sierpniu spadł po raz piętnasty z rzędu - podał badający nastroje ekonomiczne Polaków instytut BIEC.

Koszt strajku ostrzegawczego, który odbył się w zeszłym tygodniu w KGHM został oszacowany na ok. 30 mln zł, wynika z wypowiedzi prezesa Herberta Wirtha. Źródłem kosztów jest zaniechanie wydobycia zaplanowanej ilości surowca. Wartość funta spadła ze względu na obawy o budżet Brytyjska waluta spadła względem dolara do najniższego poziomu o 6 tygodni. Analitycy biura maklerskiego Cyrrus, w raporcie z 27 sierpnia, obniżyli rekomendację dla czeskiej spółki Cyrrus Nonwovens do "trzymaj" z "kupuj".Policja chce zerwać niekorzystną dla siebie umowę z amerykańskim gigantem informatycznym Oracle, ustalił "Dziennik Gazeta Prawna". Dlatego ogłosiła wśród funkcjonariuszy konkurs na nowy Krajowy System Informacyjny Policji. Zwycięzca ma szansę zdobyć 20 tys. zł. Na europejskich giełdach było dziś dość nerwowo. Powodem była pogarszająca się sytuacja po piątkowych spadkach na Wall Street oraz spore zniżki na parkiecie w Szanghaju. Dzisiejsza sesja na GPW przyniosła spodziewaną zwyżkę na otwarciu, ponieważ po wczorajszym lekkim strachu indeksy amerykańskie, jednak dosyć niespodziewanie, zamknęły się na lekkich plusach, a więc można było odreagować wczorajszą przecenę.

Jeżeli wzrost gospodarczy i presja inflacyjna okażą się większe niż obecnie się przewiduje, stopy procentowe powinny być szybko podniesione - uważa Andrzej Rzońca, członek RPP III kadencji.

Gdy rząd przekonuje, ze Polacy powinni pracować jak najdłużej, minister rolnictwa pozbywa się pracowników, którzy osiągnęli wiek emerytalny - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Wtorek przyniósł umocnienie złotego do dolara i euro oraz osłabienie do szwajcarskiego franka. O godzinie 16:53 kurs USD/PLN testował poziom 3,4711 zł, EUR/PLN 4,1440 zł, a CHF/PLN 3,0110 zł. Oznacza to odpowiednio spadek o 1,7 i 1,5 gr oraz wzrost o 1,2 gr w stosunku do wczorajszego zamknięcia.

W ciekawym stylu zakończył się poprzedni tydzień na rynku eurodolara. Ostatnie dwie sesje lutego to niespodziewany rajd byków na tygodniowe maksima. Przełamanie linii trendu spadkowego dodatkowo zdynamizowało ruch w kierunku północnym. Julia Tymoszenko jest przekonana, że za 3-5 lat Ukraina będzie niezależna energetycznie od Rosji. Zdaniem premier, stanie się tak dzięki wykorzystaniu własnych złóż uranu. Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce w listopadzie wzrósł o ponad 1 punkt do 132,6 pkt - podał instytut BIEC.Dzisiejsza sesja zapowiada się emocjonująco. W pierwszej fazie notowań możliwa jest niewielka zwyżka indeksów. Za takim scenariuszem przemawia nieznaczna przewaga byków na Wall Street oraz korzystny przebieg sesji na parkietach w Azji. - Będzie kolejna runda polsko-rosyjskich negocjacji w sprawie porozumienia o dostawach gazu do Polski - poinformowała szefowa polskiego zespołu, wiceminister gospodarki Joanna Strzelec-Łobodzińska. W środę Waldemar Pawlak sugerował, że umowa może być podpisana już w czwartek. W ciągu kwartału nastroje na rynku zmieniły się nie do poznania. Coraz więcej małych i średnich firm ma kryzys za sobą, wynika z badania "Pulsu Biznesu" wśród najlepszych przedsiębiorstw, zwanych Gazelami Biznesu.

NWR wyemituje obligacje o wartości 700 mln euro


New World Resources wyemituje niepodporządkowane obligacje zabezpieczone o wartości około 700 mln euro z terminem zapadalności w 2018 roku - podał NWR w komunikacie.

Kompania Węglowa nie planuje podwyżki cen węgla dla energetyki


Kompania Węglowa (KW) nie planuje na przyszły rok podwyżki cen węgla dla energetyki. Zamierza nakłaniać odbiorców z tego sektora do zawarcia długoterminowych umów na dostawy węgla, z określonym mechanizmem kształtowania cen.

Rusza restrukturyzacja TVP


Rusza restrukturyzacja TVP. Na początek zarząd zdecydował o zwolnieniach grupowych, w kolejce czeka kilkadziesiąt innych decyzji. Wszystko ze względu na "bardzo trudną sytuację ekonomiczno-finansową" TVP, która ubiegły rok zakończyła ponad 205 mln zł straty.

MSP: od początku roku ponad 4 mld zł przychodów z prywatyzacji


Ponad 4 mld zł wyniosły od początku roku do końca lutego przychody z prywatyzacji - poinformowało we wtorek Ministerstwo Skarbu Państwa. Rząd zakłada, że przychody z prywatyzacji w całym 2010 r. wyniosą ok. 25 mld zł.

PGNiG rozmawia ze spółkami chemicznymi


Tematem wtorkowego spotkania przedstawicieli Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa oraz wszystkich spółek branży chemicznej, w tym Polic i Azotów Tarnów, były m.in. płatności tych spółek za dostawy gazu. Jak poinformował rzecznik ministerstwa skarbu państwa Maciej Wewiór, resort pełni w rozmowach rolę "moderatora".

Dzień podporządkowany publikacjom makro


Mimo wczorajszego szybkiego wzrostu i walki z poziomem 1,50, główna para ostatecznie zawróciła w kierunku poziomu 1,49.

Commodities, banks drag FTSE down, Reckitt up


Britain's top share index was down 0.6 percent mid-session on Thursday, dragged lower by heavyweight commodity and banking stocks, which offset gains made by defensive stocks as risk appetite waned.

Od godz. 7 rano w środę otwarte niebo nad Polską


Od godz. 5 rano czasu uniwersalnego, czyli o godz. 7 czasu polskiego w środę przestrzeń powietrzna nad Polską zostanie ponownie otwarta dla samolotów rejsowych - poinformował we wtorek wieczorem PAP rzecznik PAŻP Grzegorz Hlebowicz.

PKO BP złożył prospekt emisyjny do KNF


PKO BP złożył do Komisji Nadzoru Finansowego prospekt emisyjny w związku z emisją do 300 mln akcji serii D - poinformował bank we wtorkowym komunikacie.

Inflacja w maju w dół


Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju wzrosły o 2,2 proc. w stosunku do maja 2009 roku, a w porównaniu z kwietniem wzrosły o 0,3 proc. - podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.

Chemos gwiazdą sesji


Wtorkowa sesja na warszawskim parkiecie rozpoczęła się od korekty wczorajszych dynamicznych wzrostów. WIG20 po stracie blisko 0,2% osiągając przed południem poziom 2406 pkt. Tracą spółki z sektora sWIG80, których indeks zniżkuje o 0,45%. Dość nieoczekiwanie dobrze radzą sobie spółki średnie. Indeks mWIG40 zyskuje 1%. Zniżką towarzyszą nieznaczne obroty podliczone o godzinie 12.00 na niespełna 440 mln zł.

Rada nie tnie stóp, ale rata kredytu spada


Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła dziś stóp procentowych, ale osoby spłacające kredyty muszą się liczyć z nieznacznym wzrostem oprocentowania w kolejnych miesiącach. Polska należy obecnie do niezbyt licznej grupy państw, które mają ujemne realne stopy procentowe, chociaż stopy nominalne mamy stosunkowo wysokie.

Niespodziewanie słaby indeks ZEW w Niemczech


Zaufanie niemieckich analityków i inwestorów instytucjonalnych okazało się w listopadzie niespodziewanie sporo gorsze niż oczekiwali ekonomiści - wynika z danych Instytutu ZEW.

Pytania się mnożą


Euforia, jaka miała miejsce po ogłoszeniu "ekstra-planu" w ramach Europejskiego Funduszu Stabilizacyjnego ewidentnie mija, a zaczynają mnożyć się pytania. Sprzyjają temu obawy o kondycję Grecji i pozostałych krajów z grupy PIIGS, które ponownie nasiliły się wczoraj po południu po informacjach, jakie napłynęły z agencji Moody's.

Polska w EMU najwcześniej w 2014 r.


Polska może najwcześniej przystąpić do EMU w roku 2014, ale 2015 jest bardziej realistyczny - powiedział wiceminister finansów Dominik Radziwiłł.

Chińszczyzna


Opublikowane przed sesją dane o sprzedaży detalicznej za styczeń okazały się lepsze niż spodziewali się tego analitycy.

Wzrost bezrobocia nieunikniony?


Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) w sierpniu wzrósł, co oznacza, że stopa bezrobocia w drugiej połowie 2009 r. wzrośnie - wynika z raportu Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Stopa bezrobocia w eurolandzie w listopadzie 2009 najwyższa od 1998 r.


Stopa bezrobocia w strefie euro w listopadzie 2009 była najwyższa od 1998 r. Po uwzględnieniu czynników sezonowych wyniosła ona 10,0 proc. wobec 9,9 proc. w październiku, po korekcie - poinformował w piątek Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej.

Karty rozdają najwięksi gracze


Przedpołudniowa część pierwszych w tym tygodniu notowań przynosi zwyżkę WIG, która pozwala mu ponownie otrzeć się o tegoroczny szczyt. Wypada przy 39,2 tys. pkt. Jego znaczenie potwierdziło się w minionym tygodniu, kiedy w czwartek rynek próbował przejść tę barierę, ale ostatecznie przeważyła chęć realizacji zysków.

Złoty powinien umocnić się w poniedziałek po dobrych danych o PKB


Lekkie uspokojenie globalnych nastrojów po zawirowaniu wywołanym informacją o kłopotach Dubaju spowodowało poprawę na giełdach i rynku walutowym. Zdaniem analityków, pozwoli to złotemu na zdyskontowanie dobrych informacji o PKB w III kw. i umocnienie się w okolice 4,10 za euro.

Czy niedźwiedzi sen jest mocny?


Na przełomie stycznia i lutego widzieliśmy tąpnięcie na światowych rynkach. Kto czekał korekty przez cały 2009 roku odetchnął z ulgą - tak to już. Prognozy nadchodzącej "korekty" okazały się jak zwykle trafne, pomijając fakt przesunięcia na osi czasu.

W 2009 r. wartość polskiego rynku IT spadnie o 14,9 proc. -


Według prognoz biura badawczo-analitycznego DiS spadek wartości polskiego rynku IT wyniesie w 2009 roku 14,9 proc. - poinformowało biuro w komunikacie prasowym.

Windykacja poza prawem


"Dziennik Gazeta Prawna" pisze, że firmy windykacyjne nagminnie stosują nielegalne metody egzekwowania długów. Egzekutorzy czują się bezkarni, bo Polacy, choć mają takie prawo, rzadko się na nich skarżą.

IMF Spokeswoman: China's Yuan Just Part Of Needed Rebalancing


While China's yuan remains "substantially undervalued," currency policy is only one part of the rebalancing effort needed in the economy, a spokeswoman at the International Monetary Fund said Thursday.

Związkowcy z Trójki negocjują z zarządem


Bez rozstrzygnięć zakończyło się wtorkowe spotkanie związkowców radiowej Trójki z zarządem Polskiego Radia. Związek m.in. ponowił postulat odwołania dyrektora Trójki Jacka Sobali, kolejne rozmowy zaplanowano na czwartek.