40 tys. na własny biznes


Ponad 2 miliony złotych przeznaczy Gmina Łazy na rozwój przedsiębiorczości. Dzięki unijnemu wsparciu 25 osób otrzyma nawet po 40 tysięcy złotych na rozpoczęcie własnego biznesu.

Notowana na warszawskiej giełdzie CP Energia podpisała list intencyjny dotyczący połączenia z firmą KRI, w której jednym z akcjonariuszy jest PBG - poinformowała CP Energia w komunikacie. Według Polskiej Izby Turystyki, podczas ferii zimowych ci Polacy, którzy wyjeżdżają z domu, albo jadą wypoczywać w ciepłych krajach, albo spędzają urlop na nartach. Wielbiciele ciepła podróżują głównie do Egiptu, Turcji i Tunezji. Narciarze wybierają wyjazdy w polskie góry, udają się na Słowację, do Austrii lub Włoch. Uczniowie chodzący na kursy języka polskiego w szkole społecznej przy nieuznawanym przez władze białoruskie Związku Polaków na Białorusi (ZPB) są wzywani przez inspekcję podatkową w Grodnie w celu składania wyjaśnień - poinformowała w poniedziałek PAP wiceprezes ZPB ds. oświaty Andżelika Orechwo.CIR poinformowało PAP, że projektowane zmiany mają na celu m.in. pomoc pracodawcom prowadzącym działalność gospodarczą, którzy - z powodu powodzi - musieli przerwać lub ograniczyć swoją działalność. TIM SA, dystrybutor materiałów elektrotechnicznych, wprowadza zmiany organizacyjne w firmie, które mają prowadzić do usprawnienia sprzedaży i poprawy działalności operacyjnej. Ich efekty będą widoczne w pełni w 2012 roku. Przedstawiciele spółki szacują, że sprzedaż firmy w tym roku może spaść o ok. 10 proc. rok do roku. Poprawa warunków rynkowych spodziewana jest od drugiej połowy 2011 roku. Tebodin SAP-Projekt, wiodąca firma konsultingowo-projektowa w Polsce, zakończył swoje prace przy budowie Galerii Tarnovia, jaka powstała w Tarnowie. Dzisiaj galeria powitała pierwszych klientów.

Marszałkowie siedmiu województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, łódzkiego, wielkopolskiego i śląskiego podpisali w środę w Gdyni list intencyjny w sprawie współpracy w tworzeniu Korytarza Transportowego Bałtyk-Adriatyk.

Piątkowa sesja dla europejskich parkietów zaczęła się udanie, ale wzrostowe otwarcia i dalsze zwyżki w pierwszych minutach nadwyrężyły siły popytu. Główne indeksy najpierw zniwelowały nieco początkową zwyżkę, ale nie doszło do większego spadku i zaczęła się mało ciekawa konsolidacja w oczekiwaniu na amerykańskie dane makro. Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 12,9 proc. wobec 13,0 proc. w lutym - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Jeśli masz psa, fiskus może w każdej chwili zapytać skąd masz zwierzę. A jeśli go kupiłeś, może zażądać, żebyś zapłacił podatek - 2 proc. od ceny zwierzęcia - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Zarząd Światowej Rady Unii Kredytowych uhonorował pośmiertnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego swoim najwyższym odznaczeniem - poinformował rzecznik prasowy Kasy Krajowej SKOK Andrzej Dunajski. Zdaniem analityków w środę na rynku walutowym, z powodu braku istotnych danych makro, ważne były poziomy techniczne. Złoty do końca dnia może pozostawać w przedziale 4,1500-4,1850 za euro.Jeśli utrzymają się obecne warunki pogodowe, bez bardzo niskich temperatur, nie będzie potrzeby cięcia dostaw gazu dla firm - powiedział PAP Michał Szubski, prezes Polskiego Górnictwa i Gazownictwa. Środowy handel upłynął pod wyraźne dyktando strony popytowej. Kontynuacja lepszych od oczekiwań publikacji wyników kwartalnych amerykańskich spółek oraz lepsze od konsensusu rynkowego dane makroekonomiczne nie pozostawiły cienia nadziei giełdowym niedźwiedziom co do scenariusza wydarzeń na Wall Street. Grzegorz K., zastępca dyrektora departamentu nadzoru właścicielskiego i prywatyzacji Ministerstwa Skarbu Państwa, został zawieszony w swojej funkcji, a o jego przyszłości decyduje rzecznik dyscyplinarny. Małe szanse są na to, że pozostanie szefem rady nadzorczej Ciechu. Wszystko po tym, jak na początku października pijany K. pobił radnego z Augustowa.

Rząd przyjął projekt o wspieraniu rozwoju internetu


Przy budowanych i modernizowanych drogach będą powstawały kanały technologiczne, w których można umieszczać kable telekomunikacyjne. Wszystko po to, by Polacy mieli dostęp do szybkiego internetu - wynika z przyjętego we wtorek przez rząd projektu ustawy.

"Polska bez recesji dzięki liberalnej polityce"


Polityka liberalna, daleka od protekcjonizmu, uchroniła Polskę przed recesją - mówił minister finansów Jacek Rostowski w piątkowym wywiadzie dla telewizji France 24.

Lady Gaga dyrektorem kreatywnym Polaroida


Lady Gaga - jedna z największych światowych gwiazd muzyki pop - została dyrektorem firmy Polaroid. Ma pomóc producentowi sprzętu fotograficznego na nowo podbić rynek - donosi brytyjski "The Guardian".

To rok drogiej truskawki


Kilogram polskich truskawek kosztuje teraz na targowiskach około 30 złotych. Cena będzie spadać, ale trzeba się pogodzić z tym, że w tym roku truskawki będą drogie. Powód? Jak to bywa najczęściej - pogoda.

20 tys. zł za nowy Krajowy System Informacyjny Policji


Policja chce zerwać niekorzystną dla siebie umowę z amerykańskim gigantem informatycznym Oracle, ustalił "Dziennik Gazeta Prawna". Dlatego ogłosiła wśród funkcjonariuszy konkurs na nowy Krajowy System Informacyjny Policji. Zwycięzca ma szansę zdobyć 20 tys. zł.

Pierwsze odreagowanie


Ostatnie dni poprzedniego tygodnia, przyniosły odreagowanie na rynku euro. Wspólna waluta zyskiwała względem dolara, jak też wobec pozostałych konkurentów. Nieznacznie gorzej wypada na tym tle funt brytyjski i frank szwajcarski.

Prace przy odśnieżaniu tylko z asekuracją


Zimowa aura może czasami sprawiać niemiłe niespodzianki nie tylko kierowcom i służbom drogowym, ale także pracodawcom. Obfite opady śniegu i niskie temperatury powodują ośnieżenie dachów i oblodzenia chodników przed zakładem pracy. Zgodnie z przepisami bhp, taka sytuacja nie może zagrażać bezpieczeństwu pracowników. Wszystkie zaspy, nasypy śnieżne i oblodzenia należy usunąć. W wielu wypadkach obowiązek ten dotyczy pracodawcy.

Anglicy o Polsce: Dobre decyzje i trochę szczęścia


Polska jako jedyne państwo UE uniknęła recesji w latach 2008-09, ale nie może spocząć na laurach z powodu chwiejnej kondycji strefy euro i wysokiego wzrostu deficytu budżetowego w ub. roku- napisał piątkowy "Financial Times".

CP Energia podpisała list intencyjny ws. połączenia z firmą KRI


Notowana na warszawskiej giełdzie CP Energia podpisała list intencyjny dotyczący połączenia z firmą KRI, w której jednym z akcjonariuszy jest PBG - poinformowała CP Energia w komunikacie.

Polskie firmy liczą na eksport kurczaków do Rosji


Polskie kurczaki mają szansę znaleźć się na rosyjskim rynku, bo Rosja zakazała importu brojlerów ze Stanów Zjednoczonych i sama nie ma szans na zaspokojenie potrzeb swojego rynku - powiedział w poniedziałek PAP dyrektor Krajowej Rady Drobiarstwa Leszek Kawski.

Podwyżki stóp w Chinach możliwe w kwietniu


Szalejące ceny nieruchomości oraz drożejąca żywność w Chinach mogą zmusić tamtejszy bank centralny do podwyżki stóp procentowych jeszcze w tym miesiącu.

Za oknem zima, a w gospodarce - lato


Według danych GUS, w styczniu produkcja przemysłowa wzrosła o 8,5 proc. licząc rok do roku, po wzroście o 7,4 proc. w grudniu 2009 r. - podał GUS. Analitycy oczekiwali wzrostu, ale sporo mniejszego - o 6,2 proc.

Nadchodzi uszczelnianie KRUS-u


Resort finansów chce, by sprawą zmian w opodatkowaniu tzw. działów specjalnych produkcji rolnej, do których zalicza się np. szklarnie, zajął się funkcjonujący przy kancelarii premiera zespół ds. reformy KRUS. Pracuje on m.in. nad zmianami podatkowymi w rolnictwie.

Funt zyskuje względem słabego euro


Brytyjski funt zanotował niewielki wzrost wartości względem euro, ale stracił względem dolara

Polsko-rosyjskie negocjacje gazowe 26 listopada


26 listopada odbędą się w Warszawie polsko-rosyjskie negocjacje w sprawie dodatkowych dostaw gazu do Polski - poinformował w poniedziałek PAP dyrektor departamentu ropy i gazu w Ministerstwie Gospodarki Maciej Kaliski.

Złoty przed próbą testowania poziomu 4,20 za euro


Dobre dane ze świata mogą przyczynić się do wzrostu apetytu na ryzyko, a wraz z nim na wzrost wartości złotego. PLN będzie we wtorek testował poziom 4,20/EUR - uważają eksperci rynku FX. Analitycy spodziewają się dobrych wyników wtorkowej aukcji dwulatek.

Mediatel przejmie Centernet


Mediatel kupi od NFI Midas Centernet za minimum 260 mln zł. Kontrolowany przez Romana Karkosika fundusz stanie się jednak większościowym akcjonariuszem Mediatela z blisko 66 proc. udziałem, obejmując nową emisję akcji spółki po min. 264 mln zł.

Bezrobotni nie chcą pomocy w spłacie kredytów


Rząd chciał pomóc osobom, które straciły pracę i mają kłopoty w spłacie kredytów hipotecznych. Zarezerwował na ten cel ponad 400 mln zł. Bezrobotni nie chcą jednak korzystać z tej formy wsparcia. Niektórzy nie spełniają kryteriów do skorzystania z pomocy, bo mają drugie mieszkanie lub dom. Inni obawiają się, że nie będzie ich stać na spłatę kredytu i pożyczki od państwa.

Grad o stoczniach: To nie jest wina rządu


Nie uchylam się od odpowiedzialności w sprawie stoczni za ostatnie dwa lata; jednak nikt nie może mi zarzucić bezczynności - powiedział w czwartek minister skarbu Aleksander Grad podczas posiedzenia sejmowej komisji skarbu. Grad przedstawiał posłom informację na temat aktualnej sytuacji dotyczącej sprzedaży majątku stoczni w Gdyni i Szczecinie.

Stabilizacja w oczekiwaniu na impuls z USA


Piątkowe notowania na rynku walutowym upływają pod znakiem wyczekiwania na publikację danych z amerykańskiego rynku pracy. O godzinie 12:40 za dolara trzeba było zapłacić 2,8702 zł, natomiast za euro 4,1052 zł.

Ten debiut zwabił miliarderów z całego świata


Należąca do oligarchy Olega Deripaski firma pozyska z oferty publicznej ok. 2,2 mld dol. Gdyby nie długi, byłaby najbardziej wartościowym producentem aluminium - informuje "Rzeczpospolita".

Złoty może się kierować w stronę 4,10 za euro


Przy dobrych nastrojach globalnych złoty może umacniać się w środę do poziomu 4,10 za euro - oceniają analitycy. Ich zdaniem dla rynku złotego istotne będą informacje z USA. Z kolei na rynku długu spodziewany jest spadek rentowności, a zdaniem analityków na środowej aukcji popyt może być znaczny, szczególnie na krótkim końcu krzywej.

USA: Zwyżki pomimo niejednoznacznych danych


Pomimo mieszanych danych o stanie amerykańskiej gospodarki, na nowojorskiej giełdzie przeważał w czwartek optymizm. Zwyżki głównych indeksów były jednak umiarkowane.

Rostowski: ostatnie dane GUS-u potwierdzają prognozę rządu


Minister finansów ma nadzieję na zmniejszenie liczby osób bezrobotnych w niedługim czasie. Jacek Rostowski powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że ostatnie dane GUS-u potwierdzają optymistyczną prognozę rządu.

Sytuacja Grecji wciąż straszy inwestorów


Mimo braku kiepskich wiadomości w dniu wczorajszym inwestorom nie tylko nie udało się trwale pokonać oporu w okolicy poziomu 1,38, ale dodatkowo nie udało się obronić choćby niewielkich wzrostów. W efekcie kurs EUR/USD zanotował spadek, który w sesji azjatyckiej był kontynuowany.