Nowe przepisy o kasach fiskalnych w połowie 2010 r.


Przedsiębiorcy, którzy do tej pory nie mieli obowiązku stosowania kas fiskalnych, będą musieli z nich korzystać nie wcześniej niż w czerwcu lub wrześniu przyszłego roku - zapowiedział w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Maciej Grabowski. Chodzi przede wszystkim o lekarzy i prawników.

W połowie czerwca baza wszystkich zarejestrowanych w Polsce samochodów stanie się dostępna przez internet - zapowiada "Dziennik Gazeta Prawna". Każdy, kto np. kupuje używany samochód, będzie mógł sprawdzić jego dane z dowodu rejestracyjnego. Jest jednak jeden problem: potrzebny będzie podpis elektroniczny, który mało kto z nas posiada. Polacy posiadający kredyty hipoteczne w walutach obcych mają powód do radości. Dzięki umocnieniu złotego i stopom procentowym pozostającym na najniższym od lat poziomie raty kredytów zaciągniętych rok, czy dwa temu są dziś niższe o kilkadziesiąt procent - wynika z najnowszego raportu Open Finance. Miało być najmniej 292 zł na akcję. Jest 312,50 zł. O takiej cenie maksymalnej w ofercie publicznej poinformowała w poniedziałek spółka PZU, której giełdowy debiut zapowiedziano na około 14 maja.Ożywienie gospodarcze w Unii Europejskiej powoduje, że Europejczycy są bardziej chętni do wyjazdu na wakacje. Z sondażu Eurobarometru wynika, że w tym roku zdecyduje się na to cztery piąte mieszkańców Wspólnoty. W ubiegłym roku problemy finansowe uniemożliwiły wyjazd na wakacje prawie jednej trzeciej Europejczyków. Konflikt handlowy Chin z USA został „rozdmuchany” i w pewnych przypadkach nie jest wcale gorzszy niż z innymi krajami, stwierdził amerykański reprezentant ds. handlu, komentując wizytę prezydenta Hu Jintao w Waszyngtonie, do której dojdzie w kwietniu. Generalny komisarz czeskiej ekspozycji na światowej wystawie Expo 2010 w Szanghaju Pavel Stehlik oświadczył, iż u ministra finansów Eduarda Janoty nie dostrzega woli bezpłatnego wypożyczenia tony złota do wykonania jednego z planowanych eksponatów.

Wartość rynku aptecznego spadła w październiku 2009 roku, w porównaniu z poprzednim miesiącem, o 2 proc. i wyniosła około 1,9 mld zł. W ujęciu rok do roku, sprzedaż w październiku wzrosła o 8,8 proc. - poinformował w poniedziałkowym komunikacie IMS Health.

Mimo wczorajszej obrony istotnego wsparcia na głównej parze popyt na wspólną walutę nadal pozostaje słaby. Do pewnego stopnia mogą być za to odpowiedzialne wczorajsze dane makro, które, jeśli chodzi o rynek pracy, nieco rozczarowały inwestorów. Z kolei w sesji azjatyckiej, dzięki serii danych z Chin, obserwowaliśmy wyraźne wzrosty na giełdzie japońskiej, co może pozytywnie nastrajać inwestorów na dzisiejszą sesję. PZU, którego w 2009 roku skonsolidowany zysk netto wyniósł 3,76 mld zł, ocenia, że w 2010 roku trudno będzie powtórzyć te wyniki - poinformował dziennikarzy Andrzej Klesyk, prezes PZU.

- Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła w środę decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej - poinformował Fed w środę po zakończeniu posiedzenia. Główna stopa procentowa funduszy federalnych nadal wynosi więc 0 do 0,25 proc. - I taka pozostanie przez dłuższy czas - zadeklarował Fed. Na pierwszy rzut oka wyniki karnawałowej sesji mogą wywołać przerażenie (Dow Jones -1,14%, S&P500 -1,00%, Nasdaq -0,97%). Tym niemniej, mając na uwadze największe, roczne zyski od 2003 roku nic dziwnego, że giełdowi inwestorzy zamiast na Wall Street, dzień spędzili w domu strojąc się na zabawę sylwestrową. Rząd zajmie się we wtorek przygotowaną przez resort finansów aktualizacją Programu Konwergencji - wynika z porządku obrad Rady Ministrów. W tym tygodniu dokument ma zostać przesłany do zatwierdzenia przez Komisję Europejską.Dość powszechnie firmy leasingowe przy zawieraniu umów, w szczególności gdy ich przedmiotem są samochody, refakturują na leasingobiorcę koszty ubezpieczenia związane z przedmiotem leasingu. W tej sytuacji pojawia się problem, czy ubezpieczenie to opodatkować należy stawką właściwą dla usługi ubezpieczeniowej, czy też dla umowy leasingu. W poniedziałek i kolejne dni tygodnia obrót na wszystkich rynkach warszawskiej giełdy będzie się odbywał zgodnie z regularnym harmonogramem - poinformował w sobotę prezes GPW Ludwik Sobolewski. Bykom nie jest łatwo przerwać feralną dla nich passę. Ich usiłowania są skutecznie niweczone przez chętnych do pozbywania się akcji. Nastroje wciąż nie sprzyjają zwyżkom na giełdach.

MSP może sprzedać 20-25 proc. akcji Taurona


Ministerstwo Skarbu Państwa planuje, że przy okazji planowanej w pierwszym półroczu 2010 roku oferty publicznej Taurona, sprzeda 20-25 proc. akcji energetycznej spółki - poinformował dziennikarzy wiceminister skarbu Jan Bury.

Pawlak: umowa wkrótce będzie podpisana


Wicepremier Waldemar Pawlak powiedział, że wkrótce zostanie podpisana nowa umowa z gazowa Rosją. Wicepremier, który był gościem "Sygnałow Dnia" w Programie Pierwszym poslkiego Radia, nie zgodził sie z opinią prezydenta, że umowa przeszkodzi w budowe gazoportu.

Indeks WIG20 zakończył środę na plusie


Indeks WIG20 grupujący największe spółki warszawskiego parkietu zakończył, pomimo ujemnego otwarcia, środową sesję na plusie.

"Dziennik Gazeta Prawna" ma nowego naczelnego


Tomasz Wróblewski będzie nowym redaktorem naczelnym "Dziennika Gazety Prawnej". Wróblewski zastąpi Michała Koboskę, który wraca do wydawnictwa "Axel Springer Polska".

Hasło - "pałac" i jedziesz


Jest sposób na dziki przejazd stołecznym Krakowskim Przedmieściem, strażnicy miejscy wpuszczają samochody na tajne hasło - ujawnia "Życie Warszawy".

Polska w przyszłym budżecie UE


Polska w przyszłej perspektywie finansowej na lata 2014-2020 ma szanse na podobnej wysokości wsparcie z budżetu UE, jeśli sytuacja w krajach, obecnie nękanych kryzysem finansowym, unormuje się - poinformował PAP Janusz Lewandowski komisarz europejski ds. budżetu.

EU says Germany assures Opel aid is unconditional


Germany has assured GM and the Opel Trust that its 4.5 billion euros ($6.70 billion) offer in financial aid for Opel is not tied to the choice of an investor or a plan, a European Commission spokesman said on Monday.

Już nie "prywaciarz", ani "badylarz"


Zdaniem Polaków prywatni przedsiębiorcy są pożyteczni dla społeczeństwa, znikły efekty propagandy PRL, która określała ich mianem "pasożytów społecznych" - czytamy w "Rzeczpospolitej". To ważna zmiana w postrzeganiu biznesu.

DI BRE obniżył cenę Elektrobudowy


Analitycy DI BRE, w raporcie z 4 grudnia, obniżyli cenę docelową dla akcji Elektrobudowy do 169,3 zł z 170,8 zł, podtrzymując rekomendację "trzymaj".

W ciągu 3 miesięcy możliwa umowa Gaz-System i EuRoPol Gaz ws. Jamału


Gaz-System może w ciągu trzech miesięcy podpisać umowę z EuRoPol Gazem w sprawie zarządzania gazociągiem jamalskim - powiedział prezes Gaz-Systemu Jan Chadam. Powierzenie Gaz-Systemowi funkcji operatora Jamału przewiduje gazowe porozumienie z Rosją.

Złoto - inwestycyjny hit jesieni


2 września 2009 roku zakończył marazm na rynku złota (XAU/USD). Tego dnia notowania żółtego kruszcu zanotowały prawie 30 dolarowy wzrost. Dwa kolejne dni przyniosły nasilenie trendu zwyżkowego. Kurs uncji złota znalazł się zaledwie o 5 USD od psychologicznej granicy 1000 USD za uncję. Ważną barierą cenową uncji złota jest poziom 1033 dolarów. To rekord z marca 2008 roku. Pokonanie tego poziomu może wywindować cenę żółtego kruszcu do poziomu 1300 USD.

Skrzypek: Złoty w tym roku stabilny


Zmienność kursu złotego w 2010 roku nie będzie tak duża, jak w 2009 roku - ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego Sławomir Skrzypek. - Wierzę, że rynki finansowe są znacznie spokojniejsze niż wcześniej - dodał.

Uwaga: 1,5 tys. wolnych superetatów


Nowy Noble Getin Bank zamierza zwiększyć zatrudnienie do 5 tys. etatów z ok. 3,5 tys. obecnie. Czwartego stycznia Noble Bank i Getin Bank połączyły siły. Getin Noble Bank znalazł się w pierwszej dziesiątce banków w Polsce. Ambicje są jednak większe. Za kilka lat firma ma się znaleźć w pierwszej piątce.

Sondaż: Polacy jednak wolą bazary


Czerwcowe badania Komisji Europejskiej Polacy są zwolennikami kupowania na bazarach - donosi gazeta giełdy "Parkiet".

Banki coraz mocniej dociskają kredytową śrubę


Zadłużenie Polaków z tytułu kredytów konsumpcyjnych spadło kolejny miesiąc z rzędu.

Pracująca w banku hazardzistka podebrała z sejfu 2,8 mln dol.


Pracownica szwajcarskiego banku przyznała się, że ukradła kilka milionów dolarów ze znajdującego się w jej miejscu pracy sejfu. Nałogowa hazardzistka wydawała na gry od 60 do 89 tys. dolarów tygodniowo - poinformowała w poniedziałek agencja AP.

W ciągu tygodnia PLN może umocnić się do poziomu 4,03 za euro


- Złoty testuje poziom wsparcia 4,07 za euro, a w ciągu tygodnia osiągnie granicę 4,03 za euro - uważają analitycy. Rynek obligacji czeka na środową aukcję dwulatek.

Sobet ma kontrakty na 5,9 mln zł


Sobet, notowana na NewConnect spółka budowlana, zrealizuje w Kędzierzynie-Koźlu trzy kontrakty o łącznej wartości 5,9 mln zł. Zakończenie prac ma nastąpić w październiku i listopadzie 2009 roku.

Urzędy bez pieniędzy, bezrobotni bez składek


Kolejne urzędy pracy zawiadamiają ZUS, że nie mogą opłacić bezrobotnym ubezpieczenia zdrowotnego - ujawnia "Rzeczpospolita".

Oferta kupna Axa Asia Pacific odrzucona


Oferta kupna Axa Asia Pacific złożona przez Axa SA i AMP została odrzucona. Ekspert sugeruje, że potrzeba będzie znacznie więcej niż 10 mld dolarów na przejęcie Axa Asia Pacific przez Axa SA i AMP

Sequoia Capital Closes On $1 Billion In Two New Funds For China


Sequoia Capital China has raised US$1 billion for two new China-focused private equity funds, Sequoia Capital China's founding Managing Partner Neil Shen said in an email.

UBS podwyższył cenę docelową PKO BP


UBS podwyższył cenę docelową dla PKO BP o 18 proc. do 39 zł, podtrzymując rekomendację "neutralnie" - podała agencja Bloomberg.

Truskawki dwukrotnie droższe niż w ubiegłym roku


Rozpoczął się truskawkowy szczyt. Owoców tych jest mniej niż w 2009 r., a ceny są wyższe nawet dwukrotnie. Na stołecznych targowiskach łubianka truskawek kosztuje 7-10 zł, w zależności od gatunku.

Poczta Polska zwalnia grupowo


Grupowe zwolnienia pracowników Poczty Polskiej, Pracę straci - lub zmieni warunki zatrudnienia - prawie pięć tysięcy osób - zapowiedział w Sejmie wiceminister infrastruktury Maciej Jankowski. Zwolnienia grupowe potrwają od marca do końca października br.

Finansowy pirat na łączach między Polską a Belize


Kolejna podejrzana firma łowi Polaków w internecie. Tym razem chodzi o zarejestrowany w Belize portal Plus 500, który obiecuje wysokie zyski. Jakie, i czy w ogóle są - nie wiadomo. Wiadomo jednak, że firma działa całkowicie na dziko, przez co zajęły się nią już polskie Komisja Nadzoru Finansowego i policja.