Rostowski gratuluje Estonii zgody na przyjęcie do strefy euro


Ministrowie finansów UE dali we wtorek zielone światło dla przyjęcia Estonii do strefy euro od 1 stycznia 2011 roku. Zdaniem ministra Jacka Rostowskiego to dobre dla Polski, gdyż wzrasta wiarygodność całego regionu.

Ministerstwo Skarbu Państwa nie zdecydowało jeszcze, ile procent akcji spółki energetycznej Tauron sprzeda w ofercie publicznej - powiedział w środę dziennikarzom minister skarbu Aleksander Grad. - Wyniki Zetkamy powinny się w kolejnych kwartałach poprawiać. W czwartym kwartale spółka oczekuje zysku netto. Firma zamierza nabyć dzierżawiony obecnie zakład w Węgierskiej Górce, pod warunkiem jednak, że zaoferowana cena będzie atrakcyjna - poinformował na spotkaniu z dziennikarzami Leszek Jurasz, prezes spółki. W dniu 11 marca 2010 roku przy kursie 28,00 zł dla spółki Impel S.A. została zmieniona rekomendacja z Kupuj na Trzymaj.Analitycy DM IDM SA, w raporcie z 2 października, podwyższyli rekomendację dla Banku Handlowego do "trzymaj" i wydali zalecenie "sprzedaj" BPH. Rządowe plany delegalizacji automatów o niskich wygranych i salonów gier oraz zapowiedź ścigania hazardu internetowego, spotkały się z zaledwie umiarkowanym poparciem Polaków, informuje "Puls Biznesu". Spółki węglowe, które w ubiegłym roku z powodu kryzysu wstrzymały lub ograniczyły przyjęcia nowych pracowników, również w tym roku nie zamierzają zwiększać zatrudnienia. Planowane przyjęcia, na niewielką skalę, mają jedynie częściowo uzupełnić odejścia na emerytury.

Od 6 lutego zdrożeje prąd dla gospodarstw domowych, którym energię sprzedają spółki z grupy Tauron Polska Energia. W krakowskiej spółce Enion Energia ceny wzrosną średnio o 5,7 proc., a we wrocławskiej firmie EnergiaPro Gigawat o 6,4 proc. - podała w poniedziałek grupa Tauron.

Szef banku przewiduje, że tempo poprawy aktywności gospodarczej będzie powolne. Gospodarstwa agroturystyczne przyjazne dla rodzin z dziećmi - to kolejna oferta, którą władze województwa małopolskiego chcą stworzyć, by zachęcić turystów do odpoczynku w regionie.

Silne osłabienie kursu euro w relacji do dolara kładzie się cieniem na dzisiejsze notowania złotego i innych walut regionu. O godzinie 11:34 kurs USD/PLN rósł o 3 gr, a EUR/PLN o 1,3 gr, testując odpowiednio poziomy 2,8631 zł i 4,1658 zł. Nadzór sesji GPW poinformował, że w związku z technicznymi problemami związanymi z zasilaniem, początek sesji w dniu dzisiejszym zostanie przesunięty. Spółka zależna BBI Development uzyskała pozwolenie na budowę I etapu projektu Koneser na warszawskiej Pradze.Argentyńscy rolnicy ogłosili we wtorek, że w ramach sprzeciwu wobec polityki agrarnej rządu w Buenos Aires od piątku rozpoczynają 7-dniowy strajk. Minister rolnictwa Marek Sawicki uważa, że zbiory zbóż w tym roku mogą być tylko nieco gorsze od rekordowych ubiegłorocznych, które wyniosły prawie 30 mln ton. Liczba turystów korzystających w Polsce z noclegów w styczniu 2010 r. spadła do 191 tys. 289 osób z 200 tys. 115 w grudniu 2009 roku - podał GUS.

DI BRE obniżył cenę Famuru


Analitycy DI BRE Banku w raporcie z 8 marca obniżyli cenę docelową akcji Famuru do 2,16 zł z 2,2 zł, podtrzymując dla nich rekomendację "sprzedaj".

Rząd USA przygotuje drugą rundę działań stymulujących, kraj zmierza do nowego kryzysu


Rząd USA przygotuje drugą fazę działań stymulujących gospodarkę, po pakiecie z lutego o wartości 787 mld USD - podaje CNNMoney.com.

Odczyty inflacji


Wyhamowanie na głównej parze. Wczorajsza tendencja wzrostowa na parze EUR/USD traci swój impet. Po długim boju nie udało się na długo pokonać poziomu 1,4300. Dziś z rana o godzinie 8:00 kurs znajdował się na tym samym poziomie, co w momencie zamknięcia czwartkowej sesji, czyli 1,4273.

Co należy wiedzieć przed wyjazdem z biurem podróży?


Zbliżająca się wiosna to dla wielu osób znak, że czas zaplanować letni wypoczynek. Plany te często wiążą się z ofertami biur podróży. Ponieważ moment podpisania umowy z organizatorem turystyki dzieli od daty wyjazdu nierzadko kilka miesięcy, dobrze jest znać swoje prawa.

Świadczenia społeczne za granicą - szybciej i łatwiej


Od soboty 1 maja wchodzi w życie nowe unijne rozporządzenie, które ma zapewnić, że nabyte świadczenia socjalne obywateli UE jak różne zasiłki czy emerytury są wypłacane we wszystkich krajach członkowskich. Celem jest zachęcenie Europejczyków do większej mobilności.

Pozytywna wymowa środowej sesji


Wczorajsza sesja zakończyła się wzrostem indeksów, a wszystkie główne indeksy wytyczyły nowe średnioterminowe maksima. Skala wzrostu nie była znacząca, ale zamknięcie w rejonie czy na dziennych maksimach zapewnia pozytywną wymowę sesji i sugeruje walkę o wyższe poziomy.

Co odpiszesz od podatku w 2010?


Była zabawa, jest odpoczynek, zaraz zaczną się obowiązki. W 2010 r. podatek dochodowy będzie można zmniejszyć o wydatki na utrzymanie dzieci, internet, oszczędzanie w kasie mieszkaniowej, rehabilitację czy darowizny.

Przyłączyli mniej internautów


W ubiegłym roku na rynku stacjonarnego dostępu do Internetu w Polsce przybyło tylko 493 tys. abonentów, o 27 proc. mniej niż w 2008 r. - wynika z danych Telekomunikacji Polskiej, które przytacza gazeta "Parkiet".

Kluza: przejęcie BZ WBK przez PKO BP neutralne dla sektora


Ewentualne przejęcie BZ WBK przez PKO BP miałoby neutralny wpływ na sektor finansowy - poinformował PAP przewodniczący KNF Stanisław Kluza.

GUS: Zaskakująco dobre dane ze sprzedaży detalicznej


Sprzedaż detaliczna w maju wzrosła o 4,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2009 roku, po spadku o 1,6 proc. rok do roku w kwietniu, a miesiąc do miesiąca wzrosła o 3,1 proc. - podał w czwartek GUS.

Pawlak: jest upust w cenie gazu dla Polski


W kontrakcie gazowym z Rosją jest upust w cenie gazu - poinformował w piątek wicepremier Waldemar Pawlak. Również wiceminister skarbu Mikołaj Budzanowski podał, że jest taki upust. Żaden z nich nie ujawnił jednak, jaka jest jego wielkość.

Braknie wnuków dla polskich dziadków


Za ćwierć wieku Polska będzie krajem długo żyjących starców - wynika z prognozy demograficznej przedstawionej przez GUS. Liczba pracujących zmniejszy się o 1/6, a tych w wieku poprodukcyjnym zwiększy o połowę. Wydłuży się średnia długość życia mieszkańców Polski, zwłaszcza kobiet - prognozuje Główny Urząd Statystyczny.

Zbiory owoców w '10 zbliżone do plonów z '09 - Makosz z TRSK


Zima nie wyrządziła krzewom owocowym istotnych szkód, a zbiory owoców w 2010 roku będą zbliżone do plonów z roku ubiegłego - uważa prezes Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych Eberhard Makosz.

Rosyjska gospodarka kurczy się coraz słabiej


Rosyjska gospodarka kurczy się coraz słabiej. W sierpniu PKB spadł rdr o 3,9 proc., po spadku w lipcu o 6,4 proc., po korekcie - wynika z danych VTB Capital, opublikowanych w piątek.

Zamieszanie wokół stoczni może doprowadzić do upadku HCP


Zamieszanie wokół prywatyzacji stoczni Gdynia i Szczecin może mieć niekorzystny wpływ na restrukturyzację poznańskich zakładów H. Cegielski Poznań S.A. Jak twierdzi prezes firmy Jarosław Lazurko, Cegielskiemu grozi nawet upadłość.

9 procent planu. Na zyski i wydatki


4,84 mld zł deficytu ma już Polska po jednym miesiącu tego roku. Według Ministerstwa Finansów jest to jednak zgodne z planem - prawe 5 mld zł to 9,3 procent planu na rok 2010 zapisanego w ustawie budżetowej. Dobrze, że przychody z prywatyzacji są wyższe - Ministerstwo Finansów podało, że łączny przychód z prywatyzacji wyniósł 2,56 mld zł, czyli 10,3 procent rocznego planu.

Protokół z posiedzenia MPC osłabił notowania funta


Funt stracił względem euro i dolara po opublikowaniu treści protokołu z listopadowego posiedzenia MPC.

Zmiana w pakiecie antykryzysowym


PSL złożyło w Sejmie projekt liberalizujący zeszłoroczną ustawę o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców. Ludowcy proponują obniżenie progu spadku obrotów, którego przekroczenie umożliwia korzystanie z pakietów pomocowych.

Korekta daje o sobie znać


Pogorszenie nastrojów na Wall Street przeniosło się dość skutecznie na pozostałe giełdy na świecie.

Pieniądze innych ludzi: Skąd wziąć pieniądze dla firmy?


Kto by nie chciał mieć dużo pieniędzy? Często jest ich za mało, co szczególnie łatwo odczuwalne jest w czasach kryzysu. Dla przedsiębiorstw istniej wiele sposobów na zdobycie kapitału. Jednak pieniądz, pieniądzowi nie równy. Każdy człowiek się ma swoje zalety i wady, tak samo jest ze środkami pieniężnymi. Pochodzenie form finansowania przedsiębiorstwa determinuje korzyści i zagrożenia z jego korzystania.

Chojna-Duch: będziemy się spieszyć powoli


Profesor Elżbieta Chojna-Duch nowa członkini Rady Polityki Pieniężnej, nie widzi obecnie potrzeby zmiany stóp procentowych w Polsce. Według niej sytuacja makroekonomiczna kraju i inflacja pozwolą pozostawić stopy na obecnych poziomach przez najbliższe pół roku.

Wyższe stopy coraz bliżej, zaczyna się robić nerwowo


Największym zagrożeniem dla rynków akcji w tym roku wydają się nie tyle kłopoty Grecji i pozostałych europejskich państw "zrzeszonych" w grupie PIIGS, czy obawy przed drugim uderzeniem recesji, lecz perspektywa zaostrzania polityki pieniężnej. Staje się ona coraz bardziej wyraźna i coraz mniej odległa.

DM IDM podniósł cenę docelową dla akcji Multimediów do 10,1 zł


Analitycy DM IDM SA, w raporcie z 5 kwietnia, podnieśli cenę docelową dla akcji Multimedia Polska do 10,1 zł z 9,1 zł, podtrzymując rekomendację "kupuj".

Ropa nadal poniżej 75 USD/b w USA; dolar umacnia się, a to ogranicza popyt na surowce


Ropa naftowa jest wyceniana na rynkach paliw w USA poniżej 75 USD/b. Dolar umacnia się wobec euro, a to ogranicza popyt na surowce - podają maklerzy.

Poprawa nastrojów na światowych giełdach


Wczorajszą sesję giełdy na Wall Street rozpoczęły na plusach, utrzymując solidne zyski do końca notowań. Indeks Dow Jones wzrósł o 2,76%, S&P 500 o 2,95%, a technologiczny Nasdaq zyskał 2,77%. Liderami wzrostów były akcje spółek z sektora przemysłowego oraz energetycznego.