NBP: Podaż pieniądza M3 wzrosła o 11,7% r/r do 688,24 mld zł na koniec lipca


Podaż pieniądza na koniec lipca 2009 roku wyniosła 688.238,0 mln zł, podał Narodowy Bank Polski (NBP) w czwartkowym komunikacie. Oznacza to spadek o 0,8% m/m oraz wzrost o 11,7% w ujęciu rocznym. Na koniec czerwca M3 odnotowało wzrost o 14,4% r/r.

Pierwsza sesja bieżącego tygodnia na rynku złotego rozpoczyna się w spokojnych nastrojach. Notowania EUR/PLN oscylują nieco poniżej poziomu 4,1000. Kurs tej pary walutowej znajduje się jednak ponad wybitą przed dwoma tygodniami linią trendu spadkowego, co wciąż daje jej potencjał do ponownej zwyżki. Piątkową sesję giełdy na Wall Street zakończyły na solidnych minusach. Indeks Dow Jones spadł o 2,51 proc., S&P 500 o 2,81 proc., a technologiczny Nasdaq stracił 2,5 proc. Na rynku wzrasta niepewność, czego wyrazem jest jednodniowy wzrost indeksu VIX do poziomu 31 pp z 25 pp. Wskaźnik ten obrazuje oczekiwaną przez inwestorów zmienność w okresie kolejnych 30 dni w skali roku. Dzisiejsza sesja, w pierwszej fazie, należała raczej do gatunku tych, które powodują u osób śledzących jej przebieg opadanie powiek, niż tych, które budzą wielkie emocje. Dobrze, że pogoda za oknem wyraźnie się poprawiła, co mogło sprowokować część inwestorów do spacerów, bowiem mogliby się przypadkiem do GPW trwale zniechęcić.Bardzo szybko zmieniła się sytuacja na rynku EUR/USD. Główna zasługa w tym słabego zachowania najważniejszych indeksów giełdowych oraz gorszych od oczekiwań danych makro zza Wielkiej Wody. Awersja do ryzyka wciąż utrzymuje się pomiędzy uczestnikami rynku. Nie milkną też obawy o przyszłość greckiej gospodarki. Odbija się to na wycenie euro, które wczoraj znowu traciło do dolara, osiągając rekordowo niskie poziomy. Co trzeci Polak zamierza w tym roku odkładać pieniądze, wynika z najnowszego sondażu GfK dla "Rzeczpospolitej". Najwięcej z nich planuje zgromadzić do 5 tys. zł.

Środowe przedpołudnie przynosi niewielkie osłabienie złotego. O godzinie 10:43 tracił on po 0,8 gr do dolara i euro, za które trzeba było zapłacić odpowiednio 2,9042 zł i 4,0836 zł.

Analitycy JPMorgan Chase & Co. podwyższyli swoje prognozy cen ropy w USA w 2010 r. o 6,7 proc., bo poprawia się popyt, a zapasy paliw składowanych na tankowcach spadają. Sierpień nie należał do najspokojniejszych miesięcy na światowym rynku walutowym. Dla dolara był jednym z najgorszych od początku roku, a właściwie od września ubiegłego roku. W grudniu tamtego i w styczniu tego roku tylko przez bardzo krótki czas pozostawał tak słaby, jak w sierpniu. W ciągu ostatnich tygodni spora też była rozpiętość wahań. W końcu lipca za euro trzeba było płacić niewiele ponad 1,4 dolara, a za kilka dni już prawie 1,44 dolara.

Wygląda na to, że powoli wracają czasy, kiedy banki pożyczały na mieszkanie więcej niż było ono warte. Od czwartku Allianz Bank kusi klientów kredytem na 105 proc. nieruchomości - informuje portal gazeta.pl. Firma nie zapłaciła składek ZUS za pracowników i upadła? Składki należne za pracowników Zakład Ubezpieczeń Społecznych może pobrać z prywatnych kont członków zarządu - taki ostateczny wyrok wydał Sąd Najwyższy. Rząd znalazł sposób jak pomóc Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych, który od jakiegoś czasu musi się ratować bankowymi kredytami. Ministerstwo pracy opublikowało właśnie pilny projekt ustawy, zgodnie z którą będzie mógł udzielić ZUS-owi 5,5 mld zł nieoprocentowanej pożyczki - podaje na swoich stronach internetowych "Rzeczpospolita". Dzięki temu Zakład zaoszczędzi 150 mln zł.Obradujący w Brukseli ministrowie finansów 16 państw strefy euro ponownie wybrali w poniedziałek na szefa swej Eurogrupy premiera i ministra skarbu Luksemburga Jean-Claude'a Junckera. Zamknięcie tygodnia nie pozostawiło raczej większych złudzeń, że giełdy weszły w większą korektę. Fala przeceny, jaka objęła w czwartek większość światowych parkietów, nie dawała większych szans rynkom w Europie i zaskoczenia nie było. Na niewiele zdały się próby uspokojenia podejmowane mimo mieszanych danych z rynku pracy w USA. W sposób nie pozostawiający większych wątpliwości podaż pokazała, że przejęła kontrolę i łatwo jej nie odda. EM&F planuje w przyszłym roku otwarcie ok. 75-80 placówek handlowych - poinformował na wtorkowej konferencji prasowej Maciej Dyjas, prezes EM&F.

Ciekawa formacja na S&P500


Początek wczorajszej sesji został rozegrany w typowy sposób dla WIG20 w ostatnich tygodniach, czyli niedługo po otwarciu uderzyła strona sprzedających spychając notowania w dół.

W czwartek na GPW prawdopodobne spadki na otwarciu


Czwartkowe notowania na GPW prawdopodobnie rozpoczną się od spadku wartości indeksów. W ciągu dnia istotna dla przebiegu notowań będzie decyzja EBC o stopach procentowych i dane z amerykańskiego rynku pracy.

Gargas odwołana za film o Jaruzelskim


Anita Gargas została odwołana z funkcji wiceszefa telewizyjnej Jedynki za emisję filmu dokumentalnego o Wojciechu Jaruzelskim. Pozostanie jednak w TVP przy realizowaniu programu "Misja Specjalna".

Polacy idą na wojnę z oszustami


Za niewypłacone pensje, pracę po kilkanaście godzin na dobę, zakwaterowanie w zaszczurzonych barakach. Polacy, którzy wyjechali na saksy, coraz odważniej walczą o swoje prawa z nieuczciwymi pracodawcami - informuje "Metro".

Quercus TFI pozyskało 33 mln zł do funduszu Absolute Return FIZ


Quercus TFI pozyskało do funduszu Absolute Return FIZ 33,3 mln zł, środki zostały zainwestowane przez 39 inwestorów - poinformowało towarzystwo we wtorkowym komunikacie.

Balcerowicz prezesem IAES


Profesor Leszek Balcerowicz został nowym prezesem stowarzyszenia ekonomistów International Atlantic Economic Society (IAES) - poinformowała w środę fundacja Forum Obywatelskiego Rozwoju, której Balcerowicz jest przewodniczącym.

WIBOR najniższy w historii. Ironia losu


Trzymiesięczna stopa WIBOR, która jest podstawą oprocentowania większości złotowych kredytów hipotecznych spadła dziś do najniższego poziomu w historii - 4,05 proc. Niestety, prawie nikt na tym nie skorzysta.

Policjanci odblokowali Warszawę


Tuż przed godziną 15 zakończyła się pikieta prawie czterech tysięcy policjantów i innych służb mundurowych przed kancelarią premiera. Delegacja funkcjonariuszy spotkała się z wiceministrem SWiA Zbigniewem Sosnowskim, który obiecał im w połowie grudnia kolejne spotkanie w sprawie zaległych świadczeń. Tym samym zniknęły objazdy na warszawskich ulicach.

Spór na linii MF-NBP bez wpływu na krajowe rynki


Konflikt między Ministerstwem Finansów a NBP nie wpływa negatywnie na rynki FX i FI oraz na zaufanie zagranicznych inwestorów do Polski. Gdyby jednak spór eskalował i dotarł do EBC, na wiarygodności może stracić NBP i RPP. Zdaniem ekonomistów, neutralny dla rynków pozostanie także wynik dyskusji o potrzebie przedłużenia Elastycznej Linii Kredytowej.

Rumunii nie chcą pożyczać


Inwestorzy nie chcą pożyczać Rumunii pieniędzy. Nie udała się w poniedziałek aukcja rumuńskiego długu. Rząd w Bukareszcie sprzedał tylko bony skarbowe tylko za jedną czwartą kwoty, jaką planował - bo inwestorzy żądali zbyt wysokiego oprocentowania.

Czołowe banki wystawione na dubajskie ryzyko?


Regulator brytyjskiego rynku usług finansowych FSA (Financial Services Authority), Bank Anglii i ministerstwo finansów dokładnie śledzą rozwój sytuacji w Dubaju w związku z obawami, że czołowe brytyjskie grupy bankowe HSBC, RBS i Standard Chartered mogły wystawić się na duże ryzyko w Dubaju.

Telefony dla dzieci pod lupą UKE


Urząd Komunikacji Elektronicznej zapowiada zbadanie telefonów komórkowych przeznaczonych dla dzieci. Sprawdzane będzie zwłaszcza to, czy poziom fal elektromagnetycznych pochodzących z aparatu, nie jest dla nich szkodliwy - wynika z komunikatu UKE.

Zagrożenie azbestem nie zniknąło


Tylko w ubiegłym roku co trzecia firma usuwająca materiały azbestowe z budynków nie oznakowała strefy zagrożenia tym surowcem - wynika z danych Państwowej Inspekcji Pracy. Tymczasem azbest to cichy zabójca - mówi rzecznik Inspekcji Danuta Rutkowska

Bankowcy przewidują inflację: 3,54 proc.


Przedstawiciele banków ankietowani przez Pentor i Związek Banków Polskich przewidują, że inflacja na koniec 2010 roku wyniesie 3,54 proc. rok do roku.

Siedem nowych projektów w KSSE w pierwszym kwartale 2010 r.


Siedem nowych projektów inwestycyjnych pozyskała w pierwszym kwartale tego roku Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE). Inwestorzy wydadzą w strefie ok. 500 mln zł, tworząc w sumie ok. 450 nowych miejsc pracy - podała w piątek KSSE.

Na emeryturę pójdziesz, kiedy będziesz chciał?


Rewolucyjny plan Ministerstwa Pracy. Każdy sam zdecyduje, kiedy przejść na emeryturę. - Moglibyśmy w ogóle zrezygnować z odgórnego określania wieku emerytalnego - zdradza w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" minister pracy Jolanta Fedak.

Pomoc finansowa dla Grecji


W weekend niemiecki magazyn Der Spiegel podał, że państwa strefy euro są gotowe przekazać Grecji pomoc finansową w wysokości 20-25 mld EUR. Wielkość pomocy udzielonej przez każde państwo ma być proporcjonalna do kapitału, jaki trzyma w Europejskim Banku Centralnym.

Immoeast przedłużyło umowy najmu w Budapeszcie


Spółka deweloperska Immoeast przedłużyła umowy najmu z międzynarodowymi dzierżawcami w Euro Business Park w Budapeszcie (w przybliżeniu ok. 40 tys. m.kw.), poinformowała spółka w komunikacie w środę.

Euroobligacje za 910 mln euro!


Ministerstwo Finansów uplasowało obligacje 10- i 15-letnie o wartości 910 mln euro - podał resort finansów w komunikacie.

Polska postawi na superszybkie linie Y


Zdaniem uczestników poniedziałkowej debaty nt. budowy w Polsce kolei dużych prędkości, taka inwestycja oznacza skok cywilizacyjny. Tzw. linia Y, na której pociągi będą mogły jeździć nawet 350 km/godz., ma być gotowa w 2020 r. Koszt jej budowy wyniesie ok. 26 mld zł.

U.S. wants constructive talks on China's currency


The United States wants constructive not confrontational talks with China about the value of its currency, a top State Department official said of an issue that has added to recent Sino-U.S. strains.

Rekomendacja T jest niekorzystna dla banków w sytuacji spowolnienia gospodarki


Wprowadzenie Rekomendacji T w warunkach spowolnienia gospodarczego i spadku akcji kredytowej nie jest dobrym rozwiązaniem. Skuteczniejszym sposobem ograniczenia ryzyka banków, szczególnie w segmencie detalicznym są "twarde" instrumenty, którymi dysponuje nadzór bankowy, powiedział Agencji ISB doradca prezesa NBP, były generalny inspektor Nadzoru Bankowego Wojciech Kwaśniak.

W Sejmie drugie czytanie projektu budżetu na 2010 rok


W Sejmie rozpoczęło się we wtorek drugie czytanie projektu ustawy budżetowej na 2010 rok. Przewiduje on, że deficyt nie przekroczy 52 mld 214 mln 216 tys. zł.

RPP nadal nastawiona neutralnie


Rada Polityki Pieniężnej na listopadowym posiedzeniu postanowiła utrzymać stopy procentowe na niezmienionym - wynika z komunikatu po posiedzeniu RPP.

Indeks optymizmu konsumentów w USA spadł do 63,2 pkt


Wstępny indeks poziomu optymizmu wśród konsumentów amerykańskich, opracowywany przez Uniwersytet Michigan, spadł w sierpniu do 63,2 pkt z 66 pkt na koniec lipca - podano w piątek.