W Paryżu łatwo zostać bezdomnym


Wyjazd "w ciemno", bez kontaktów i znajomości języka, niewypłacalny pracodawca, złe towarzystwo i alkohol oraz wstyd przed powrotem do kraju i przyznaniem się do porażki to główne przyczyny bezdomności Polaków w Paryżu.

Produkt krajowy brutto Litwy w I kwartale tego roku okazał się o 2,9 proc. mniejszy niż w podobnym okresie 2009 roku - podał litewski Departament Statystyki. Litewski PKB w porównaniu z IV kwartałem ubiegłego roku skurczył się aż o 12,9 proc. Ministerstwo rolnictwa ponownie złoży wniosek do Komisji Europejskiej o przyznanie Polsce pomocy dla plantatorów tytoniu - zapewnił wiceminister rolnictwa Artur Ławniczak. Poprzedni wniosek w tej sprawie nie zyskał akceptacji unijnej komisarz ds. rolnictwa. Resort przeprasza plantatorów, że nie dopilnował sprawy. Rolnicy i inni producenci żywności mogą wykorzystywać przepisy ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji i podejmować wspólne działania, by przeciwstawić się praktykom dużych sieci handlowych - powiedział w czwartek w Sejmie wiceprezes UOKiK Jarosław Król.Dom Development planuje w 2010 roku przeznaczyć na kupno działek pod nowe inwestycje 100-150 mln zł. Sprzedaż mieszkań w III kwartale była większa niż w II kwartale, natomiast w październiku wzrost sprzedaży został zatrzymany. W przyszłym roku spółka może rozpocząć kilka nowych inwestycji - poinformował Jarosław Szanajca, prezes Dom Development. Bank centralny Islandii obniżył w czwartek podstawową stopę procentową o 100 pkt bazowych - poinformował Sedlabanki w komunikacie. Podróżowanie samolotem może znów okazać się problemem. Tym razem nie z powodu islandzkiego wulkanu, a strajku. O północy rozpoczął się protest personelu pokładowego linii lotniczych British Airways.

Enea - grupa energetyczna z Poznania - chce startować w wyścigu po drugą lokalizację dla elektrowni jądrowej, donosi "Puls Biznesu".

We wtorek nastroje na globalnych rynkach finansowych, w porównaniu do poniedziałkowej sesji, uległy widocznej poprawie. Przedpołudniowe dane z Niemiec zaskoczyły pozytywnie, podobnie zresztą jak wyniki kwartalne amerykańskich spółek Target i Home Depot. O hurra optymizmie nie było jednak mowy, gdyż doniesienia makro zza oceanu już rozczarowały. Rollercoastera na rynku złotego ciąg dalszy. Tym razem po południu powróciliśmy poniżej ważnych poziomów, tj. 4,25 zł za euro i 2,87 zł za dolara.

Analitycy DM IDM SA, w raporcie z 5 maja, podnieśli cenę docelową dla akcji KGHM do 92,5 zł z 84 zł, podtrzymując rekomendację "sprzedaj". W konkursie na stanowisko prezesa banku PKO BP złożono 14 ofert - poinformował bank w komunikacie prasowym. O stanowisko wiceprezesa ubiegają się 24 osoby. Cel inflacyjny NBP może być osiągnięty później niż oczekiwał bank centralny, ale nie ma zagrożeń związanych z inflacją - stwierdził w poniedziałek prezes NBP Sławomir Skrzypek.Złoty się osłabia i nie ma przesłanek, które przemawiałyby za jego umocnieniem - uważają specjaliści. Ponad 5-tysięczna załoga fabryki Fiata w Pomigliano d'Arco pod Neapolem od rana głosuje w referendum w sprawie warunków przeniesienia tam produkcji modelu panda. Od wyników referendum zależy, czy panda trafi tam, czy jej produkcja pozostanie w Polsce. Przez całą pierwszą sesję tygodnia WIG20 poruszał się w negatywnym terytorium. Mimo kilku prób ataku kupujących, ostatecznie indeks spadł o 0,47% w stosunku do piątkowego zamknięcia, a byki mogą cieszyć się jedynie z tego, że udało się obronić wsparcie, jakim był dołek z ubiegłego czwartku.

Maflow Polska w ręce Boryszewa


Boryszew złożył ofertę zakupu przedsiębiorstwa spółki Maflow Polska Sp. z o.o. za 70 mln zł i oferta ta została przyjęta przez syndyka - poinformowała spółka w komunikacie.

MF: zadłużenie SP w zł na koniec IX stanowiło 73,3 proc. całości długu


Zadłużenie Skarbu Państwa w PLN na koniec września tego roku wyniosło 73,9 proc. całości zadłużenia wobec 73,7 proc. na koniec 2008 r. - podał resort finansów w komunikacie.

MFW ostrzega: Musicie zmniejszyć deficyty


Kraje rozwinięte stoją wobec "pilnej" konieczności zmniejszenia swoich deficytów budżetowych, ostrzega Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Jeśli tego nie zrobią, czeka je za kilka lat kolejny poważny kryzys.

Barroso: Ukraina nie może zalegać z opłatami za rosyjski gaz


Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso zaapelował w czwartek do prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenki, by zapobiegł opóźnieniom w płatnościach za dostawy gazu z Rosji, które mogłyby wpłynąć na dostawy tego surowca do Unii Europejskiej.

Minister: bogactwa naturalne Afganistanu warte 3 biliony dolarów


Bogactwa naturalne Afganistanu są warte co najmniej 3 biliony dolarów, trzykrotnie więcej, niż oszacowali to niedawno Amerykanie - oświadczył w czwartek afgański minister górnictwa Wahidullah Szarani.

Będą tańsze leki refundowane?


Ministerstwo Zdrowia zapowiada rewolucję na rynku leków refundowanych - informuje reporterka RMF FM Kamila Biedrzycka. Wszystkie specyfiki mają kosztować tyle samo, co zdaniem resortu doprowadzi do konkurencji między koncernami, a w efekcie do obniżenia cen lekarstw.

Dni otwarte w NBP


Garść wiedzy o produkcji banknotów, możliwość zobaczenia miejsca, gdzie zawierane są wielomilionowe transakcje bankowe, czy pokazy sprawności straży bankowej - to tylko niektóre z wielu atrakcji czekających na uczestników dni otwartych w Narodowym Banku Polskim.

Tight credit keeps activist investors sidelined


Financial markets may have bounced back somewhat, but aspiring corporate raiders sidelined by tight credit will have to cool their heels a while longer.

Google zamknie chiński serwis 10 kwietnia?


Google zamknie swój chiński serwis 10 kwietnia - podaje gazeta "China Business News" powołując się na niepotwierdzone informacje. Pismo dodaje, że spółka już w przyszły poniedziałek oficjalnie ogłosi swoje plany - także te dotyczące zwolnień w Chinach.

750 tys. gospodarstw sporo zyska


Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła w piątek wypłacanie pieniędzy rolnikom prowadzących działalność na terenach o niekorzystnych warunkach gospodarowania lub na obszarach górskich.

CO2: wielcy przysłali zobowiązania


Wszyscy najwięksi emitenci gazów cieplarnianych przedstawili nieformalne plany dotyczące zmniejszenia emisji. Dziś upłynął oficjalny termin nadsyłania takich zobowiązań.

Strajk personelu pokładowego BA


Personel pokładowy British Airways przystąpił do strajku o północy z niedzieli na poniedziałek. Jeśli strony nie osiągną porozumienia, strajk potrwa do piątku włącznie. Na lotnisku Gatwick, skąd BA lata do Polski, loty mają się odbywać zgodnie z rozkładem.

Lotniska idą w górę


Prawie wszystkie polskie porty lotnicze rozbudowują się lub modernizują. Tymczasem do otwarcia nowych lotnisk, czasami w dziewiczym terenie, szykuje się pół tuzina miast, a marzy o tym drugie tyle.

Rosyjska gospodarka kurczy się coraz słabiej


Rosyjska gospodarka kurczy się coraz słabiej. W sierpniu PKB spadł rdr o 3,9 proc., po spadku w lipcu o 6,4 proc., po korekcie - wynika z danych VTB Capital, opublikowanych w piątek.

Degradowani przez Google skarżą się w Brukseli


Komisja Europejska poprosiła koncern Google, właściciela najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej, o skomentowanie skarg złożonych przez konkurentów. Trzy specjalistyczne wyszukiwarki skarżą się, że są degradowane przez giganta, bo wśród jego wyników ciężko je znaleźć.

Armia umundurowanych biedaków


Stołeczne agencje ochrony prowadzą ze sobą wojnę cenową, przez co jakość ich usług jest coraz gorsza, a osiedli pilnują zmęczeni amatorzy - czytamy w Życiu Warszawy".

Erste podwyższył rekomendację dla Cersanitu do "kupuj"


Analitycy Erste w raporcie z 23 listopada podwyższyli rekomendację dla Cersanitu do "kupuj" z "trzymaj", wyznaczając cenę docelową jednej akcji na 18,5 zł.

Drożeje benzyna i olej napędowy z PKN Orlen


PKN Orlen podnosi od wtorku 13 października hurtowe ceny benzyny o 28 zł, a oleju napędowego o 31 zł na tysiąc litrów - poinformował płocki koncern.

Erbud zbuduje Quattro Towers za 86,2 mln zł


Erbud zbuduje za 86,2 mln zł netto Quattro Towers, czyli budynki mieszkalne wielorodzinne z częścią usługową i garażem podziemnym w Gdańsku - podała spółka w czwartkowym komunikacie.

Solidne wyniki Visa


Spółka za 3 miesiące zakończone we wrześniu zanotowała zysk netto o wartości 514 mln dolarów.

Budżet na 2010 r. ze wzrostem gospodarczym


Chorwacki parlament przyjął w środę budżet na 2010 rok, który przewiduje wzrost gospodarczy w wysokości 0,5 procent. Tegoroczny PKB Chorwacji skurczy się o 5 procent.

UOKiK potwierdza: tak, zrobiliśmy nalot u operatorów


Funkcjonariusze policji i urzędnicy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wkroczyli do siedzib trzech operatorów telefonii komórkowej. Kontrole dotyczą podejrzeń o naruszenie zasad konkurencji, najprawdopodobniej w związku w wprowadzaniem usług telewizji mobilnej.

Nowe pomysły rządu na finanse publiczne


Rząd przygotowuje reformę finansów publicznych. Jednym z jej elementów ma być zróżnicowanie wysokości składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorców – pisze Rzeczpospolita. Na razie jest to tylko propozycja. Decyzje zapadną w najbliższych tygodniach.

Katar też myśli o gazowym OPEC-u


- Kraje eksportujące gaz 9. grudnia w Katarze będą rozmawiały m. in. o stabilizacji cen tego surowca - zapowiada katarski minister ropy Abdullah bin Hamad al-Attiyah. Czy to oznacza próbę zawiązania gazowego kartelu na kształt naftowego OPEC - i wyższe ceny gazu?

USA: Wzrosła wydajność pracowników


Wydajność pracy amerykańskich pracowników zatrudnionych w sektorach poza rolnictwem wzrosła o 6,2 proc. w IV kwartale 2009 r., po wzroście w III kwartale o 7,2 proc.po korekcie - podał w czwartek Departament Pracy w komunikacie.